ABC początkującego biegacza

Chcesz zacząć biegać, ale nie chcesz tracić fortuny na profesjonalne stroje i zajęcia z trenerem? Warto zapoznać się z poniższymi radami, które umożliwią Ci oszczędnościowo i bezpiecznie rozpocząć przygodę z joggingiem.
Pierwszy element stroju, niezbędny w bieganiu, to obuwie. Noga to skomplikowana konstrukcja i niezawodna, ale do czasu. Nadmierne obciążenie stawów, spowodowane niewłaściwym stawianiem stopy, za małym rozmiarem buta, brakiem amortyzacji lub źle ukształtowaną podeszwą może spowodować poważne kontuzje. Dlatego kupując buty, poradź się eksperta. Zbada on, na jaką część stopy kładziesz największy nacisk i dobierze odpowiedni rodzaj obuwia.
Poza butami, strój do rekreacyjnego biegania nie musi być mocno profesjonalny. Wystarczą przewiewne, naturalne materiały, niekrępujące ruchów, a dla wygody – nakrycie głowy, opaska lub lekka czapeczka.
Podczas pierwszych biegów nie forsuj się, regularnie oddychaj, rób cykle delikatnego biegu, przeplatanego marszem i koniecznie zabierz ze sobą bidon z wodą. Teraz już tylko regularność i wytrwałość może doprowadzić się do doskonałej kondycji i zdrowia.