Jak zaplanować trening biegowy?

Jeśli podjąłeś już decyzję o bieganiu i zaopatrzyłeś się w niezbędne akcesoria, warto ułożyć plan treningowy. Jeśli masz potrzebę pogłębiania swojej kondycji, wytrzymałości fizycznej, a bieganie traktujesz nieco poważniej niż rekreację – taki plan pozwoli Ci osiągać coraz lepsze rezultaty. Oto propozycja pierwszego treningu.
Aby nie zniechęcić się do biegania, od początku musimy przyjąć pewne zasady, które znacznie ułatwią nam realizację planu. Po pierwsze – dlaczego biegamy? Chcemy zrzucić określoną ilość kilogramów? Chcemy być zdrowsi? Chcemy przebiec jakiś dystans bez przerwy, a może biegnąć przez godzinę bez większego zmęczenia? To wszystko można osiągnąć, ale tylko stopniowo.
W przypadku większości planów treningowych, stosuje się metodę naprzemiennego marszu i biegu, stopniowo zmniejszając proporcję jednego do drugiego, dochodząc do biegu bez przerwy. W ten sposób osiągamy kondycję, a nasz organizm jest przystosowany do większego wysiłku. Kolejny krok, to wprowadzanie akcentów szybkościowych lub zabawy biegowej, która polega na tym samym, a jedynie przeplatamy wolny bieg z biegiem w szybszym tempie.