Kupujemy obuwie do biegania

Przed zakupem pierwszych butów do biegania, warto zwrócić uwagę na kilka zasad. Pierwsza, ważna uwaga – nie kupujmy butów przez Internet, a udajmy się do profesjonalnego sklepu sportowego, gdzie znajdziemy doradcę w zakresie obuwia sportowego. Nawet jeśli nie kupimy tam butów, udzielone rady będziemy mogli wykorzystać do dalszych poszukiwań.
Po pierwsze – rozmiar buta. W przypadku obuwia do biegania nie stosujemy takiej samej rozmiarówki, jak w obuwiu na co dzień. Wynika to z tego, że stopa pod wpływem ciepła, wysiłku i wzrostu ciśnienia krwi – zwiększa swoją objętość. Idealny rozmiar wkładki w obuwiu powinien o ok. 1,5 cm przewyższać rozmiar naszej stopy. Pamiętajmy również, że w pojęciu rozmiaru stopy mieści się również jej objętość, wyrażona w literkach. Rzadko zwracamy na to uwagę, ale w przypadku wygodnych butów jest to istotny aspekt.
W ostateczny doborze modelu obuwia ma również wpływ sposób stawiania stopy. Wyróżnia się pronację (pięta oraz wewnętrzna krawędź), styl uniwersalny (przód i pięta) oraz supinację (zewnętrzne krawędzie stopy).